Nowe technologie dla seniorów

Nowe technologie powoli przestają być domeną ludzi młodych. Po zdobycze techniki coraz częściej sięgają osoby starsze, w wieku 50+. Internet, urządzenia mobilne i telefony dotykowe nie mają już przed nimi tajemnic.

Obecnie co drugi senior posiada komputer, większość z nich ma również dostęp do internetu, a co trzecia osoba korzysta z komputera w pracy. Medium, jakim jest internet, staje się coraz powszechniejsze i przestaje być nowinką, a operatorzy komórkowi tworzą dla seniora proste w obsłudze urządzenia.

Osoby starsze coraz chętniej uczą się nowych rozwiązań, których zadaniem jest uproszczenie codziennych czynności. Portale informacyjne i poczta elektroniczna to, według raportu Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE), usługi najchętniej przez nich wykorzystywane. Seniorzy wychodzą z kręgu „wykluczonych cyfrowo”. Pomagają im w tym dzieci, wnuczkowie, a także wiele instytucji organizujących warsztaty, na których uczą stawiać w sieci pierwsze kroki. Należy mieć również na uwadze, że pokolenie dzisiejszych 50-latków nie jest takie samo, jak dziesięć lat temu.

Wielu seniorów pozostaje w kontakcie z bliskimi za pośrednictwem komputera i telefonu. Wysyłanie maili, wideorozmowy i MMS-y stają się dla nich codziennością. Problemem przestają być także kolejki do okienka w banku lub na poczcie, ponieważ wiele rachunków można zapłacić online. Wygodne zakupy z dostawą do domu oszczędzają wyczerpującego chodzenia po marketach.

Praca na określonym stanowisku często wymaga obsługi komputera i znajomości podstawowych programów. Jednak są wokół nas osoby starsze, które swoją przygodę z nowymi technologiami zaczęły znacznie później. Co ich motywuje? Między innymi chęć rozwoju i zrozumienia szybko zmieniającego się świata. Odkrywanie przez nich nowych możliwości dostarcza im energii i sprawia, że czują się młodsi. Mają możliwość kontaktowania się z rodziną i znajomymi w taki sam sposób, jak młodsze pokolenia. Oczywiście osoby starsze nie wszystko przyswajają od razu. Trzeba poświęcić im nieco czasu, by wyjaśnić zachodzące w urządzeniach procesy.

Ale jest też druga strona medalu. Seniorzy, którzy mają nowe technologie w zasięgu ręki, często nie zdają sobie sprawy, jak wiele korzyści mogą z nich czerpać. A przecież mieliby nieograniczony dostęp do wiedzy, możliwość zakupów online, mobilną bankowość i wiele innych. Ale z czasem liczba osób starszych korzystających z nowych technologii z pewnością wzrośnie.

Magdalena Krystosik

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s