Pokemon Go – o co tu chodzi?

Serial animowany dla dzieci o przygodach chłopca, który wyrusza w świat, by zostać trenerem pokemonów stał się po latach inspiracją do stworzenia gry. Trzeba przyznać, że jej twórcom udało się wywołać ogromne zaangażowanie u fanów pokemonów. Osoby, które w młodych latach oglądały ten serial, wracają do nich z nostalgią.

Dzięki wykorzystaniu aparatu i map Google’a w aplikacji telefonu, gra łączy elementy świata realnego i wirtualnego. Jest to gra o modelu uzależniającym. Co sprawia, że trudno się od niej oderwać? Po pierwsze gracze mają poczucie, że robią coś razem (doświadczenie społeczne), po drugie aktywność – aby złapać pokemona, trzeba wyjść z domu. Potrzeba ruchu jest w tej grze chyba najbardziej pozytywnym aspektem, bo kto nie zgodzi się ze stwierdzeniem, że ruch jest zdrowy? PokemonGo to również mistrzostwo, z czasem gracz jest w stanie łapać lepsze stworki i toczyć walki z coraz silniejszymi. Ostatnią charakterystyczną cechą tej gry jest immersja. Użytkownicy gry są pochłaniani przez wirtualną rzeczywistość. Gracz, który chce, aby z jajka wykluł się pokemon, musi chodzić. Np. jeśli ma przebyte 3 z 5 kilometrów, najprawdopodobniej przejdzie również brakujące dwa.

Gra budzi jednak pewne kontrowersje. Rzecz dotyczy samych użytkowników, którzy momentami zapominają, że poszukując wirtualnych stworzeń, poruszają się w rzeczywistej przestrzeni miejskiej. Zapatrzeni w mapę aplikacji bywają nieostrożni. Co więcej, często próbują dostać się na prywatne tereny, bo pojawił się tam rzadki pokemon do złapania.

Komunikacja między światem rzeczywistym a wirtualnym będzie zachodzić coraz częściej. Gra wytwarza mechanizm, który przyciąga graczy i z pewnością zatrzyma ich przy sobie przez dłuższy czas. Można się spodziewać, że kolejne gry będą wykorzystywać zasady działania tej popularnej już na całym świecie aplikacji, a sami gracze przestaną przesiadywać godzinami przez ekranami komputerów.

Magdalena Krystosik

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s