Instagram – nowa kultura zdjęcia

Jest najbardziej rozpoznawalnym programem social media do udostępniania zdjęć. Jeśli posiadasz smartfona, to zapewne wiesz, o jaką aplikację chodzi – Instagram. Głównym jej celem jest dzielenie się ze światem nowinkami z naszego życia za pomocą zdjęć oraz zdobywanie dzięki nim popularności. Jak wygląda droga do osiągnięcia milionów obserwujących?

Ponad sto lat temu fotografia służyła do rejestrowania otaczającego świata. Reportaże wojenne czy rodzinne portrety miały stać się nośnikiem informacji i dziedzictwem kulturowym, swoistą pamiątką minionych lat. Czy dziś coś w tej kwestii się zmieniło? Niewiele. Fotografia pełni niemalże identyczną funkcję jak kiedyś, jednakże znacznie zmieniło się do niej nasze podejście. Dawniej bycie fotografem tak naprawdę oznaczało bycie inżynierem, pasjonatem, który fizycznie potrafi zrobić i wywołać zdjęcie. Zajmowali się tym nieliczni, gdyż potrzebne było do tego naukowe doświadczenie. Każde zdjęcie musiało być precyzyjnie zrobione, wykadrowane, gdyż fotografia była bardzo kosztowna, zarówno przez sprzęt, jak i chemię do robienia odbitek. Dziś jest zupełnie inaczej. Fotografia przeszła rewolucję, głównie za sprawą cyfryzacji. Teraz każdy może zrobić zdjęcie, nie potrzeba do tego ani skomplikowanych urządzeń, ani technologii. Następstwem tego zjawiska jest ogromna konkurencja w tej branży, bo choć każdy może fotografować, nie każdego zdjęcia nas zachwycą.

Robimy więc tysiące zdjęć, każdej minuty naszego życia, ale potem cały materiał zostaje skatalogowany w komputerach i praktycznie nigdy do niego już nie wracamy. Tworzymy więc obrazy, które tylko składujemy, nie patrzymy na nie, więc nie robimy postępów. Fotografia przestała być czymś wyjątkowym (choć paradoksalnie doczekała się momentu, kiedy możemy ją znaleźć w muzeach) dla wybrańców, specjalistów, ponieważ nikt nie przykłada już takiej wagi, aby zdjęcia były dobrze skadrowane oświetlone itp. i stała się chlebem powszednim w naszym życiu codziennym. Fotografie otaczają nas – na ulicach, w budynkach, w prasie, internecie. Media same podsuwają nam programy do ich udostępniania, a my chętnie z nich korzystamy, bo zdjęcia stały się same w sobie drogą komunikacji międzyludzkiej.

Najbardziej popularnym programem do dzielenia się zdjęciami z przyjaciółmi (i resztą świata) stał się Instagram. Platforma nie ma ograniczeń co do liczby wrzucanych na nią zdjęć ani ich jakości. Pozwala nam pochwalić się, co w danej chwili robimy, ale również zbierać polubienia za za umieszczane posty. Im więcej ich mamy, tym bardziej nasze zdjęcie jest popularne. A popularność jest silnym narkotykiem. Za wszelką cenę więc próbujemy się przebić naszymi zdjęciami, aby osiągnąć status osoby popularnej w tym serwisie. Dochodzimy w tym niejednokrotnie do absurdów. Zdjęcie rano (och, tylko ułożę kompozycję ze swojej kosztownej koszuli nocnej i satynowej pościeli), zdjęcie przed posiłkiem (tak pięknie wygląda, niech znajomi zazdroszczą), i na koniec dnia (tak, tak, mam czas, żeby skoczyć na fikuśnego drinka). Na każde zdjęcie dodajemy odpowiednie filtry koloryzujące, potem hasztagi i voilà! Czekamy na reakcję znajomych. Tak kończy się ten fotograficzny rytuał, który wciąż powtarzamy, aby podbudować swoje ego, poprawić samoocenę i może coś znaczyć wśród znajomych.

Fotografia zmieniła swoją rolę, nie uwiecznia tego, co dzieję się na świecie, ale w głównej mierze odzwierciedla nas samych.

Sara Leszczyńska

Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=fFzKi-o4rHw

Von Brauchitsch Boris, Mała historia fotografii

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s