Efektywny kontakt telefoniczny (1)

Chcąc doprowadzić do spotkania handlowego, musimy się z wybraną osobą porozumieć. Najpopularniejszym sposobem takiego kontaktu jest rozmowa telefoniczna. Warto się do niej solidnie przygotować.

Na początek nasze przygotowanie – zanim sięgniemy po słuchawkę. Najpierw meteorytyka; przemyślmy; kim jest rozmówca, do czego chcemy go zachęcić? W jaki sposób styl naszej wypowiedzi będzie powiązany z treścią? Jakich słów kluczowych użyjemy, a jakich lepiej unikać? Warto powtórzyć najważniejsze myśli, które chcemy przekazać – można to zrobić na głos, aby usłyszeć, jak brzmienie swojego głosu, które też ma znaczenie. Przygotujmy zaplecze organizacyjne; ważne nazwy i numery telefonów, miejmy na podorędziu notes, komputer z kalendarzem, telefon.

Witam Pana
Początkiem rozmowy będzie powitanie, którego forma jest ważna. Musimy wyraźnie i głośno wymówić nasze imię i nazwisko oraz nazwę firmy, w imieniu której kontaktujemy się z klientem. To teraz mamy zaledwie kilka sekund, by przyciągnąć uwagę rozmówcy. Pamiętajmy o zachowaniu savoir-vivre’u.

W kolejnym zdaniu warto przedstawić myśl, różniącą się od standardowych formułek, która rozbudzi zainteresowanie interlokutora. Tak rozbudzoną uwagę warto podtrzymać w etapie dialogu, który służy przedstawieniu naszej propozycji. Gdy rozmawiamy z kimś, kto już nas słyszał, warto nawiązać do poprzedniego kontaktu i przypomnieć wydarzenia, które miały miejsce od tamtej pory. Gdy zaś rozmawiamy z kimś po raz pierwszy, zadajmy pytania o jego potrzeby, co da nam cenne wskazówki do dalszej rozmowy.

Zanim przejdziemy do „twardych konkretów”, warto zadbać o dobrą atmosferę dialogu. Jeżeli np. spotkaliśmy się podczas jakiejś imprezy warto użyć tzw. mowy fatycznej, czyli paru niezobowiązujących zdań, które uczynią kontakt przyjaznym.

Ciąg dalszy za tydzień.

Zofia Kościelna

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s