Słuchaj, a będziesz słuchany

Umiejętność słuchania to dar, który mają nieliczni. Ludzie często nie skupiają się na tym, co ich rozmówca ma do przekazania. Ten problem można jednak naprawić. Jak więc słuchać?
Zdolność słuchania jest niezbędna w życiu codziennym, czy to w pracy, czy w kontaktach osobistych. Tak więc umiejętność tę warto szlifować.
Często słuchanie wygląda tak, że nie skupiamy się na słowach nadawcy, tylko bardziej nad tym, co odpowiedzieć danej osobie. Przez to słuchacz często przerywa swojemu rozmówcy. Przeszkadza to i denerwuję odbiorcę. Czy można to zmienić?

Czasem warto zapytać przyjaciela, jak mu minął dzień i zamiast zastanawiać się nad odpowiedzią, po prostu wysłuchać go do końca ze zrozumieniem. Kiedy już zaczniemy mówić, najlepiej kontrolować to, jak długo odpowiadamy, żeby odbiorca nie poczuł się zniecierpliwiony.

Słucha się również ciałem. Błądzenie wzrokiem lub nadmierne ruchy nóg dekoncentrują i świadczą o naszym lekceważeniu rozmówcy. Mile widziane jest natomiast przytakiwanie głową, co komunikuje zainteresowanie wypowiedzi rozmówcy.

Zadawanie pytań, do których wymagana jest długa odpowiedź, też pomagają w słuchaniu rozmówcy. Przy okazji można dowiedzieć się wielu nowych rzeczy o naszym przyjacielu.
Czas na odpowiedź jest równie ważna. Najpierw należy skupić się na opinii rozmówcy, dopiero potem wygłaszać swoją. Należy dać dłuższą pauzę i czekać na odpowiedź. Wyrazi to szacunek, jakim obdarzamy odbiorcę.

Myślenie o innych wpływa na rozmowę. Zamiast mówić o tym, co samemu np. zjadło się na obiad, warto wysłuchać, tego, co ktoś kupił, zjadł lub po prostu jak mu minął dzień. Wtedy nasz słuchacz może poczuć się dowartościowany.

Słuchanie nie jest wyrafinowaną sztuką przeznaczoną tylko dla nielicznych. Jedni potrafią to bardziej, inni mniej, ale każdy powinien ją ćwiczyć.

Julia Fritzkowska

Źródło: http://tipy.interia.pl/artykul_13642,jak-przestac-mowic-tylko-o-sobie.html
http://www.wellnessday.eu/rozwoj/rozwoj-osobisty/698-jak-byc-dobrym-sluchaczem-sztuka-konwersacji-to-taxke-umiejetnosc-sluchania.html

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s