Błędy językowe ludzi znanych

Coraz częściej słyszy się o błędach językowych, które towarzyszą: ludziom z pierwszych stron gazet, politykom, działaczom społecznym, lekarzom, historykom i dziennikarzom pracującym na wizji w stacjach telewizyjnych. Nierzadko słyszymy podstawowe błędy popełniane przez prowadzących najróżniejsze programy telewizyjne czy słuchowiska radiowe.

Zaskakującym jest to, jeżeli w wypowiedzi „na żywo” znany polityk, czy kandydat na wysokie stanowisko, mający reprezentować jakąś grupę interesu w kraju, posiadający tytuł magistra, czy doktora, nie zna podstawowych zasad języka polskiego. Jak ma być wiarygodna i rzetelna osoba, która „włancza”, a nie „włącza”, która „cofa do tyłu”, jakby można było cofnąć do przodu. Działa po „najmniejszej linii oporu” zamiast „po linii najmniejszego oporu” Czy ktoś, kto  „był gdzieś w lato”, a nie „latem” zamiast „jest napisane” mówi „tam pisze”, lub „półtorej roku”, a nie „półtora roku” może być traktowany poważnie? Jak można coś „wziąść”?, zjeść „japko” włożyć „swetr”?. Mówimy: „pojedynczy”, a nie „pojedyńczy”, piszemy „wielką literą”, a nie „z wielkiej litery” i wreszcie „pełnimy funkcję”, a nie rolę, a „fakty”, jak sama nazwa sugeruje – są zawsze „autentyczne”. Przekręcanie wyrazów, zjadanie końcówek, mieszanie ich znaczeń, a do tego jeszcze używanie w niewłaściwym momencie.

Czy istnieje zatem skuteczny sposób na pozytywne zmiany? Należałoby przede wszystkim poświęcić więcej czasu i uwagi na naukę świadomego mówienia oraz kontrolowania własnych wypowiedzi. Niektórym przydałoby się też więcej dystansu do siebie i wytrwałości. Prosty, ale poprawny język nie jest językiem prostackim czy banalnym. Jest przejrzysty i wzbudza zaufanie słuchaczy. Zasługuje na szacunek i podziw. Warto walczyć z takimi niedoskonałościami, żeby dawać dobry przykład kolejnym pokoleniom. Rozwój to przede wszystkim działanie.

Aldona Rogulska-Batory

Źródło: http://jamowie.to/jezyk-w-trakcie-prezentacji/
http://slawomirwilk.pl/ranking-najczesciej-popelnianych-bledow-jezykowych-w-internecie-i657549.html

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized i oznaczony tagami , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s