Mowa niewerbalna – jak łatwo się pomylić

Mowa jest srebrem, a milczenie złotem, każdy człowiek z pewnością słyszał o języku ciała, znakach i gestach, które mogą wiele mówić jeśli używa się ich świadomie, jednak podczas nieświadomych zachowań nierzadko zdarzają się pomyłki w interpretacji i ocenie tego, kto takie sygnały wysyła. Jak temu zapobiec?

To proste, nie należy sugerować się wyłącznie mową niewerbalną, więc jeśli nie mieliśmy okazji poznać kogoś bliżej, porozmawiać, poznać jego poglądy, stan emocjonalny czy intencje, nie traktujmy języka ciała jako wyroczni. Podobnie działa to w druga stronę. Czasami znamy kogoś i oceniamy na podstawie przeprowadzonych rozmów, a jego gesty czy mimika twarzy zdradzają ukrytą pod tymi znakami prawdziwą naturę człowieka. Bywa, że z góry kogoś przekreślamy albo zbyt szybko obdarzamy kogoś zaufaniem.

Komunikacja niewerbalna odgrywa większą rolę niż komunikacja werbalna. Zdarza się, że mamy jakieś przeczucia, np.: że ktoś skłamał, a tak naprawdę chodzi nam o to, że mowa ciała nie idzie w parze ze słowami. W odczytywaniu języka ciała zdecydowanie lepsze są kobiety. Czy uśmiechająca się osoba jest zadowolona? Czy próbuje nas zwieść? Czy ton głosu może zdradzać zażenowanie, choć słowa chcą to ukryć? Czy myśląc o kimś, że jest nami zainteresowany, możemy się mocno pomylić i znaleźć w niezręcznej sytuacji, odpowiadając na interpretowane przez nas dość jednoznacznie sygnały? Owszem. Trzeba bardzo uważać, ale pomocne mogą być sygnały dźwiękowe, które towarzyszą słowom. One częściej niż gesty i mimika zdradzają prawdziwe intencje.

Aldona Rogulska-Batory

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Komunikacja_niewerbalna

Źródło: http://www.psychiatria.pl/forum/mowa-ciala/watek/615347/3.html

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s