Prawdziwa rozmowa to umiejętność słuchania i panowanie nad emocjami

Czy zastanawialiście się nad tym, dlaczego podnosząc głos w rozmowach, przestajemy być słuchani, a nasze argumenty tracą na wartości?

Nic bardziej od wzburzenia i podniesionego głosu w dialogach nie zakłóca płynnej wymiany informacji. Bardzo ważne są ekspresja w wyrażaniu emocji i temperament, który u każdego człowieka jest inny. Ponadto duże znaczenia mają też wzorce wyniesione z domu czy ze środowisk, które kształtują nas od najmłodszych lat.

Sztuka porozumiewania się z klasą to trudne zadanie. Warto jednak panować nad sobą i uczyć się wzajemnego szacunku w gronie innych rozmówców. Kłótnie niszczą związki, agresja rodzi konflikty. Ludzie gubią sens rozmowy i zatracają się w pragnieniu dowiedzenia swoich racji. I często nawet wtedy, kiedy ją mają, nie są w stanie przekonać nikogo. W niektórych kręgach kulturowych podniesiony ton głosu jest oznaką gniewu. Najważniejsze jest zadbanie o formę przekazu, dopiero potem na treść, gdyż nawet najciekawsze i najgłębsze treści stracą swój sens w obliczu rozdrażnienia i hałasu. Krzyk jest wrogiem dyskusji, rozmowy, wrogiem dla nas samych, niszczy nas i to, co dla nas ważne. Wyrażajmy swoje zdanie w sposób łagodny, stanowczy, trzymający się meritum sprawy. Róbmy pauzy, pozwólmy rozmówcy wtrącić swoje uwagi, zadać pytania, zastanowić się. Nie ma nic gorszego jak monolog i potok słów nafaszerowany skrajnymi emocjami. Dopasujmy emocje do rozmówcy, a jeśli to on podnosi głos i prowokuje agresję, starajmy się zastosować sprawdzoną już metodę wygaszania emocji. Jeśli nasz przeciwnik „wyrzuci z siebie wszystko”, wtedy zacznijmy od przedstawienia własnych racji. Może uda się porozumieć, jeśli choć jedna strona zachowa umiar i wykaże maksimum cierpliwości.

Aldona Rogulska-Batory

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s