Mowa – jedenasta muza

Język, jakim się posługujemy jest najważniejszym środkiem komunikowania obok gestów, czy dotyku. Jest podstawą relacji z drugim człowiekiem, wymianą informacji, kulturą życia w społeczeństwie. Kiedy mówimy, wyrażamy: myśli, przekonania, pragnienia, uczucia, czy poglądy. Odsłaniamy siebie. Jednak nie zawsze to, co mówimy, dociera do naszych rozmówców.

Sposób, w jaki dobieramy słowa oraz w jaki sposób mówimy, mają ogromne znaczenie zarówno w pracy, jak i w życiu codziennym. Dzięki komunikacji interpersonalnej tworzymy więzi, otrzymujemy wsparcie w potrzebie, czy tak ważną dla każdego człowieka akceptację. Jako mówcy i jako rozmówcy powinniśmy zwracać uwagę na jakość naszego przekazu, jak i treść, którą chcemy się podzielić z innymi. Kiedy mówimy o procesie porozumiewania się, na pierwszy plan wysuwa się oczywiście język werbalny. Jednak to tylko część sztuki komunikowania. Często decydujące znaczenia mają nie słowa, ale gesty oraz intonacja głosu, które towarzyszą wypowiedziom. Język i mowa są jak muzyka. Można nią sobie zjednać wielu słuchaczy, przekonać do swoich racji, przekazać cenne informacje, czy zachęcić do działania.

Wspaniale jest móc posłuchać osoby, która mówi poprawnie, zwłaszcza, kiedy jest liderem, szefem, idolem, wydaje polecenia, szkoli i naucza. Jeśli potrafi odpowiednio dobierać słowa, właściwie intonować, dostosuje dynamikę mówienia i siłę głosu do wielkości i rodzaju miejsca oraz do publiczności, jaka mu towarzyszy, może być pewien, że będzie słuchany z zainteresowaniem, a nawet z uwagą godną prawdziwego oratora.

Wzajemne zrozumienie i odbiór jest nie lada sztuką, dlatego warto poświęcić czas na dokształcanie się także i w tym kierunku. Nie mniej ważne od mówienia jest to, w jaki sposób słuchamy, wtedy mamy szansę na dialog. Każda forma rozmowy powinna umożliwić swobodny przepływ informacji z jednakowymi prawami dla wszystkich stron.

Aldona Rogulska-Batory

http://jamowie.to/jezyk-w-trakcie-prezentacji/

http://www.edukacjachicago.com/psychologia-pozytywnej-komunikacji-jak-mowic-aby-nas-sluchano-i-jak-sluchac-aby-do-nas-mowiono/

 

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s