Porozmawiajmy po partnersku

Jesteśmy różni, mamy inne doświadczenia, emocje, charaktery, poglądy. Osiągnięcie porozumienia, zwłaszcza w drażliwych kwestiach dla wielu ludzi może okazać się sporym wyzwaniem. Debaty publiczne nie dostarczają nam bowiem dobrych wzorców w komunikacji. Jak zatem rozmawiać, by osiągnąć harmonię w kontaktach międzyludzkich?

Wzorem komunikacji, do którego powinniśmy dążyć jest rozmowa partnerska. W najprostszym tłumaczeniu oznacza ona współpracę między rozmówcami i traktowanie odbiorców komunikatów z szacunkiem. Główną zasadą w interakcji partnerskiej jest zaspakajanie potrzeb własnych i partnera. W każdej komunikacji powinniśmy odnosić się do odbiorcy w sposób, który by nie obraził nas samych. Choć dla niektórych może być to oczywiste, wiele ludzi zapomina o tym w codziennych kontaktach. Jakie najczęściej popełniamy błędy?

Nie zawsze jesteśmy ekspertami

Wiele osób ma tendencję formułowania zdań w formie nakazu i stwierdzeń, które narzucają dokonanie zmiany w zachowaniu rozmówcy czy jego przekonaniach: „Musisz się wziąć w garść!”, „Przestań się smucić!”, „Musisz zacząć myśleć optymistycznie.” itd. Choć w tworzeniu takich komunikatów działamy często w dobrej wierze, niekiedy lepiej poddać sugestii pewne informacje.

Drugim błędem, pojawiającym się w kontaktach z innymi ludźmi, jest udzielanie rad. Mało kto lubi być pouczany. W takich sytuacjach można poczuć się słabszym od rozmówcy, mało kompetentnym i niepotrzebnym, przez co wzrasta irytacja i traci się pewność siebie. W niektórych sytuacjach jest to konieczne, jednak w komunikacji codziennej i nieoficjalnej może stać się źródłem konfliktów. Zamiast tworzyć wypowiedzi na wzór porad, bezpieczniejszym sposobem może okazać się wskazanie na konsekwencje danego zachowania. Można także pokazać różne rozwiązania położenia, by uniknąć formułowania imperatywów.

Bariery umysłu

Bardzo bolesnym zachowaniem w komunikacji międzyludzkiej jest narzucanie własnych poglądów i brak tolerancji wobec przekonań rozmówcy. Współcześnie można zaobserwować coraz częstsze podziały między ludźmi ze względu na różnice światopoglądowe. Wiele osób jest tak silnie utwierdzonych w swoich racjach, że nie dopuszcza możliwości istnienia innych punktów widzenia. Nie dopuszcza także możliwości zmiany w opiniach. Zamknięcie umysłu nie tylko paraliżuje komunikację, lecz także hamuje rozwój osobisty.

Kolejnym problemem, który często negatywnie wpływa na rozmowę, jest dokonywanie ocen w stosunku do naszego partnera. Nie chcemy bowiem, by inni dokonywali sądów na nasz temat i mówili, jacy jesteśmy ich zdaniem.

W rozmowie partnerskiej ważne jest stawianie sobie celu i utrzymanie równowagi. Dobrze jest wiedzieć, co chce się powiedzieć i czego oczekujemy od drugiej osoby. Osiągnięcie celu nie powinno być jednak tym, co determinuje naszą rozmowę. Nie powinniśmy także ulegać drugiej stronie i prowadzić komunikacji pod dyktando odbiorcy.

Marta Milczarek

Źródło: http://www.gimrym.republika.pl/publikacje/partnerski%20styl.htm

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s