Przestrzeń przyjazna dla pracowników

Większość z nas stara się zorganizować swoją przestrzeń domową wokół wartości związanych z pięknem i harmonią, także w miejscu pracy może być to dla nas istotne. Ludzie coraz więcej czasu poświęcają życiu zawodowemu, co niekiedy wymaga od nich ciągłego przebywania w biurach. To, w jaki sposób urządzone jest wnętrze, w którym pracujemy, wpływa, nie tylko na nasze odczucia estetyczne, lecz także na naszą efektywność. Oto kilka pomysłów, jak stworzyć przyjazne środowisko pracy.

Atmosfera ciasnych, małych i w dodatku ciemnych pomieszczeń, w których pracujemy, może nas przytłaczać i powodować skrępowanie, zwłaszcza jeśli obok znajduje się dużo innych ludzi. Może się w nas wytworzyć poczucie dyskomfortu, zniechęcenia, a jakość pracy obniżyć. Dla wielu dobrym wnętrzem, w którym wykonujemy swoje obowiązki, byłby przestrzenny pokój z wieloma oknami, które dostarczają mnóstwo światła dziennego. Jeśli nie mamy odpowiednich warunków, a zależy nam na optycznym powiększeniu lokalu, możemy pomalować ściany na jasny kolor (chłodne pastele, beże). Dekoratorzy doradzają także tapety z połyskiem, które dodatkowo mogą dodać elegancji. Opcjonalnie można rozjaśnić podłogi np. panelami w szarym, czy też białym kolorze.

W miejscu pracy często jest wiele niezbędnej dokumentacji, którą trzeba przechowywać. Zamiast dużych szaf, komód, dobrym rozwiązaniem są meble, które możemy powiesić, np. szafki (zwłaszcza te niezamykane). To kolejny trik w optycznym powiększeniu przestrzeni.

Ważną zasadą jest unikanie przesadnej dekoracji, jej nadmiar będzie działać na niekorzyść w przypadku niewielkiego lokum. Może dekoncentrować, a nawet drażnić niektórych pracowników. Nie rezygnujmy jednak całkowicie z wystroju. Styliści podpowiadają, że wykorzystanie szklanych, plastikowych i metalowych ozdób jest dobrym, gustownym rozwiązaniem, odpowiednim dla każdego pomieszczenia. Warto postarać się, żeby detale były w ciekawych, kontrastujących kolorach z tymi, które zdobią ściany lub podłogi. Ludzie zajmujący się technikami szybkiego uczenia się i efektywnej pracy, podkreślają, że nasz mózg wykazuje bardzo pozytywne reakcje, gdy co pewien czas spoglądamy na intensywne, zmieniające się barwy. Aktywują się w nim na nowo te obszary mózgowe, które z powodu nudy czy też zmęczenia, naturalnie się wyłączają. Istotne jest także zorganizowanie przestrzeni tak, by pracownicy w trakcie wykonywanych czynności mogli, co jakiś czas wychodzić czy zmieniać miejsce siedzenia. Pomaga to bowiem w odzyskaniu zgubionej koncentracji i podobnie, jak kolory, pobudza procesy myślowe.

Roślinność to kolejny element pojawiający się w niemal każdym obszarze, w jakim przebywamy. Większość z nas ceni sobie jej obecność. Stwórzmy wokół siebie zieloną przestrzeń, ponieważ wpływa wspaniale na samopoczucie: oczyszcza powietrze, dotlenia je, jonizuje, co działa na człowieka pobudzająco. Przykładowo drzewka pomarańczowe i cytrynowe uspokajają, ale wspomagają też uwagę, sprzyjają obniżaniu stanów lękowych i łagodzą stres. Gardenia wzmaga dobry humor, a jej zapach sprzyja walczącym z depresją. Stefanotis bukietowy można wykorzystać w miejscach, gdzie pracuje dużo osób, ponieważ korzystnie oddziałuje na atmosferę współpracy. Roślin o dobroczynnym wpływie jest znacznie więcej i bez problemu można je nabyć w sklepach ogrodniczych.

Pomysłów na tworzenie przestrzeni, w której przebywamy na co dzień, jest bardzo dużo. Warto pokusić się o wprowadzenie ich do naszego otoczenia na rzecz pozytywnej i wydajnej pracy.

Marta Milczarek
Źródła: http://muratordom.pl/wnetrza/pokoje-dzienne-jadalnie/pokoj-dzienny,68_5084.html

http://www.poradnikzdrowie.pl/psychologia/zrelaksuj-sie/kwiaty-i-rosliny-doniczkowe-pozytywnie-wplywaja-na-zdrowie_34661.html

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s