Gender. Czy to się opłaca?

W debacie publicznej coraz częściej mówi się o gender i prawach kobiet. Jest to ostatnio bardzo modny temat, wywołujący sporo kontrowersji. Rozwijając wątek, warto przyjrzeć się, jak wygląda zatrudnienie kobiet w Polsce oraz jakie korzyści mogą płynąć z jego wzrostu.

Z badań, jakie przeprowadziło Światowe Forum Ekonomiczne „Gender Gap”, wynika, że aktywność kobiet w Polsce w różnych sektorach pracy nie przekracza 50 proc. Niepokoi także fakt, że liczba ta ciągle maleje. Jakie są tego powody?

Jest to bardzo złożony problem, w którym można wskazać na dwie główne przyczyny: po pierwsze głęboko utrwalony w świadomości obu płci model patriarchalny rodziny, który wpływa decydująco na rozumienie kobiet w różnych zawodach. Po drugie kobiety najczęściej przejmują na siebie większość obowiązków związanych z wychowywaniem dzieci i nie mają możliwości rozwijania ambicji zawodowych, tak jak mężczyźni w ich wieku. Ich aktywność wzmaga się dopiero około 35. roku życia, gdy etap macierzyństwa u większości jest zakończony.

Należy wyraźnie podkreślić, że w każdej próbie przekonania pracodawcy do zatrudnienia większej liczby kobiet, nie chodzi o obalenie kwalifikacji mężczyzn. Jest to zachęcenie do łączenia potencjału obu płci i umiejętnego wykorzystywania zdolności danych im przez naturę. Co powinni wiedzieć zatem pracodawcy o kobietach, by nie ulec stereotypom i dokonać dobrego podziału ról w pracy?

Z punktu widzenia biologii kobiety są bardzo spostrzegawcze, mają wyczulone zmysły, dzięki czemu ich reakcje są bardzo szybkie. Potrafią być bardzo skrupulatne w swoich obserwacjach i zwracają uwagę również na to, czego mężczyźni nie wychwytują, np. mimikę, gesty, mowę ciała. To powoduje, że w relacjach z innymi ludźmi potrafią być skuteczne. Umieją dostrzegać analogie, interpretować, bez większych problemów odnajdują powiązania między różnymi rzeczami, które z pozoru nie mają żadnego związku. Sprawnie wyszukują informacje i zapamiętują o wiele więcej komunikatów niż płeć przeciwna. To powoduje, że lepiej sobie radzą w sytuacjach, gdzie trzeba płynnie i szybko zareagować. Natomiast przy podejmowaniu konkretnych decyzji przyda się analityczny umysł mężczyzny, lubiący logiczne i proste rozwiązania.

Ludzki mózg dzieli się na dwie półkule. Jego lewą część wiąże się z umiejętnościami werbalnymi, humanistycznymi. Prawa część zaś odpowiada za wyobraźnię przestrzenną i dlatego kojarzymy ją z ścisłym ukierunkowaniem umysłu. Badania wykazały, że mózg kobiecy ma więcej połączeń między dwoma półkulami, co wyposaża je w zdolność do łatwego porządkowania i analizowania informacji. To cechy bardzo przydatne u ludzi na stanowiskach przywódczych. U mężczyzn podział ten jest wyraźniejszy i łatwiej jest im specjalizować się w konkretnej dziedzinie.

Prawdą jest, że kobiety są bardzo uczuciowe, ich hormony nie wywołują tyle agresji, ile produkuje męski testosteron. Wyrównanie liczby pracujących kobiet i mężczyzn jest w stanie rozładować napiętą atmosferę w pracy.

Pamiętajmy jednak, że opisane zdolności kobiet i mężczyzn to nadal uogólnienie, wszystko zależy od indywidualnego przypadku. Jeśli zależy nam na dobrym rozdzieleniu obowiązków w naszej kadrze, można przykładowo posłużyć się prostymi testami na płeć mózgu i wykonać je wśród pracowników.

Marta Milczarek

Źródła: http://rynekpracy.pl/artykul.php/wpis.741 [dostęp: 01.12.2014]

http://www.doz.pl/czytelnia/a326-Kobieta_i_mezczyzna_-_psychologiczne_roznice [dostęp: 01.12.2014]

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Gender. Czy to się opłaca?

  1. Groszka pisze:

    Osobiście najbardziej boli mnie to, że kobieta na tym samym stanowisku co facet zarabia mniej. Że godzi się na to, by zarabiać mniej. Przez kilka lat pracowałam w firmie, w której szefami byli faceci, a wyrobnikami w ok. 70% kobiety (praca teoretycznie zadaniowa, praktycznie jak na taśmie produkcyjnej, niepłatne nadgodziny). I w sumie rozumiem, dlaczego kobieta nie mogła być tam szefem – bo kobiety są wrażliwsze społecznie. A faceci mogą wyzyskiwać na maksa. Przecież „taki mamy klimat”, a oni taki charakter. A jak już jakaś kobieta jest na szczycie, rzadko kiedy ma jeszcze w sobie jakąkolwiek wrażliwość. I co najbardziej wkurzające, kobieta-szef jest jeszcze większym wyzyskiwaczem niż facet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s