Raport o projektowaniu stron www

Z raportu opublikowanego przez portal interaktywnie.com wynika, że strony internetowe tworzone w Polsce są przeciętne i znacząco odbiegają od poziomu innych krajów europejskich. Zapominamy o ważnym aspekcie, jakim jest użyteczność witryny, a czasem w ogóle jej nie mamy, uważając, że fanpage w zupełności wystarczy.

Web–usability (ang. użyteczność, używalność strony) jest to miara wydajności, efektywności i satysfakcji, z jaką użytkownik może realizować w serwisie określone cele, w określonym kontekście użycia. Choć w raporcie nie brakuje opinii o pozytywnych zmianach w Polsce, jeśli chodzi o użyteczność stron, to są one bardzo powolne. Wynika to ze specyfikacji polskiego rynku, na którym występują głównie małe i średnie firmy. Najczęściej nie dysponują one na tyle dużym budżetem, by pozwolić sobie na wprowadzenie na swoją stronę wszystkich nowinek czy trendów. W takiej sytuacji wykorzystywane są rozwiązania powszechnie znane i dobrze odbierane, co prowadzi do powielania tego samego.

Obecnie poważnym problemem wśród polskich firm jest przekonanie, że fanpage na Facebooku zastąpi w 100 proc. stronę internetową. Nie jest tak, ponieważ w serwisie społecznościowym jesteśmy zależni od zasad, które w nim panują oraz zmuszeni akceptować wszystko. Każdy taki portal ma swój własny algorytm, który jest stale ulepszany, co znacząco wpływa, np. na gorsze promowanie naszych treści, zanim je uaktualnimy względem nowego algorytmu.

Jednak niezależnie od obecnej sytuacji na rynku, liczba stron internetowych będzie wzrastać tak samo, jak ich poziom. Specjaliści przewidują, że pod koniec 2014 roku firmy posiadające własną witrynę będą stanowić przynajmniej 70 proc. wszystkich przedsiębiorstw.

Wzrost zainteresowania zanotowały w Polsce urządzenia z internetem mobilnym, takie jak smartfony czy tablety. W tym przypadku eksperci nie wykazują zbyt dużego optymizmu twierdząc, że na mobilną wersję serwisu stać tylko największe firmy. Przedsiębiorstwa te wolą jednak przeznaczyć środki na Responsive Web Design, czyli na strony www, które wyglądem i układem dostosowują się automatycznie do rozmiaru okna urządzenia, na którym są wyświetlane.

Wojciech Samborski

Źródło: http://interaktywnie.com/biznes/artykuly/raporty-interaktywnie-com/raport-interaktywnie-com-8222-projektowanie-stron-www-8221-248545

http://interaktywnie.com/download/86-projektowanie-stron-www-2014

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s