Prywatny sprzęt służbowy

BYOD (skrót od ang. Bring Your Own Device – „Przynieś własne urządzenie”) to nowy trend w obszarze komunikacji wewnętrznej, za którym coraz częściej podążają firmy. BYOD polega na używaniu prywatnych urządzeń mobilnych przez pracowników w miejscu pracy.
BYOD weszło w krew nie tylko pracownikom, którzy łączą w ten sposób życie zawodowe z prywatnym, ale i pracodawcom, którzy zauważają, że trend zwiększa produktywność i motywację pracowników. Urządzenia mobilne mają lepszą jakość w porównaniu z tymi, które oferuje im firma. Lepsze urządzenia, większa efektywność i niższe koszty to korzyści, wynikające z trendu BYOD.

Czy są minusy trendu BYOD?
Są! Korzystanie z prywatnych urządzeń mobilnych w miejscu pracy jest nie do końca bezpieczne. Pracownicy łączą swoje urządzenia z internetem przez firmową sieć Wi-Fi, która ze względu na różnorodność systemów operacyjnych urządzeń mobilnych nie pozwala na zarządzanie nimi, a co za tym idzie nie chroni wprowadzanych na nich danych. Brak spójnej ochrony antywirusowej zwiększa ryzyko infekcji i wycieku danych, a takie przyzwyczajenia pracowników, jak korzystanie z różnego rodzaju aplikacji internetowych i mediów strumieniowych w tzw. międzyczasie dodatkowo mogą obciążać sieć.

W trend BYOD wpisuje się także korzystanie ze służbowych urządzeń mobilnych poza miejscem pracy. Tego typu zachowania pracowników należą do najbardziej ryzykownych. Znajdujące się poza zasięgiem sieci firmowych urządzenia są wyjęte spod ochrony sieci firmowej i mogą paść ofiarą wyłudzeń poufnych danych.

FortiOS 5.0
Z pomocą trendowi BYOD przyszedł Fortinet, który w październiku 2012 roku udostępnił FortiOS 5.0 – nową wersję systemu operacyjnego dla platform bezpieczeństwa FortiGate. Jej zadaniem jest ochrona prywatnych urządzeń mobilnych pracowników.

Dzięki nowemu rozwiązaniu technologicznemu Fortinetu polityka bezpieczeństwa firmy nie doznaje uszczerbku, a pracownicy mogą być dzięki temu bardziej mobilni.

Marta Szczygieł

Źródło: http://www.fortinet.pl/rozwiazania/szczegolne-wyzwania-dla-bezpieczenstwa/byod-przyjazne-srodowisko-dla-urzadzen-mobilnych

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s