Kilka słów o kulturze innowacji

Słaba wydajność organizacji to rezultat źle zaprojektowanej kultury organizacyjnej. Dobre wyniki osiąga się, gdy zarówno strategia firmy, jak i technologia czy system nagród działają bez zarzutów i w odpowiedniej równowadze.
Kultura organizacji to normy społeczne i systemy wartości stymulujące pracowników. To stworzenie właściwego klimatu organizacyjnego, sposobu zarządzania czy wymogu konkretnych zachowań. Szef firmy powinien kształtować tę kulturę w taki sposób, by wzmacniała ona innowacyjność. Często jednak pewne nieuświadomione przekazy czy zachowania liderów i pracowników ograniczają wydajność. Zazwyczaj te niewidzialne siły odpowiadają za to, że 70 proc. prób wdrożenia nowości w organizacjach kończy się fiaskiem. Rozwiązaniem jest połączenie strategii firmowej ze sposobem, w jaki ludzie odnoszą się do siebie i do organizacji.

Innowacyjność należy wspierać realnie. Oznacza to, że nie możemy naszemu zespołowi powiedzieć, że musi „być innowacyjny”. Należy przekazać konkretne wymagania, wskazówki i zalecenia. Podając ogólnikową informację, nie przykładamy się do tego, by tę pomysłowość wesprzeć. Może to doprowadzić do tego, że stracimy z oczu główny kierunek i tym samym spadnie wydajność całego zespołu.

Dodatkowo warto dać naszym pracownikom trochę „wolnego” czasu na to, by się rozwijać. Zazwyczaj w organizacjach brakuje chwil na to, by wymyślać innowacyjne rozwiązania. Natomiast mądre wykorzystywanie czasu daje pracownikom więcej możliwości na eksperymentowanie z nowymi pomysłami.

Kultura każdej firmy jest inna i jeśli chcemy stworzyć unikalny system musimy samemu zbudować i wzmocnić jej innowacyjność. Trzeba być więc rozważnym w swoich działaniach. Wykonując jakiekolwiek zadania bądź wydając polecenia, musimy realizować to zgodnie z wartościami firmy i jej celami. Powinniśmy także nagradzać ludzi, których działania mają wpływ na kulturę innowacyjności.

Źródło: http://komunikat.rrcc.pl/2013/06/jak-stworzyc-kulture-innowacji/

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s