Wzajemne zaufanie wartością w czasach kryzysu

Kryzys jest niewątpliwie koszmarem dla każdej firmy i spędza sen z powiek nie tylko szefom, ale i pracownikom. W tym trudnym czasie trzeba się jednak zjednoczyć i działać wspólnie, by zaangażowanie pracowników nie zmalało.
Kiedy widzimy, że naszą firmę dopada kryzys, powinniśmy w odpowiedni sposób przygotować na to naszych pracowników. By zadbać o ich zaangażowanie w czasie kryzysu i chronić zarówno wewnętrzną, jak i zewnętrzną reputację firmy, należy podjąć pewne, kluczowe działania.

Kryzys wymusza w firmie szereg zmian, o których musimy odpowiednio poinformować pracowników. Przede wszystkim powinniśmy pomóc im zrozumieć, dlaczego zmiana zachodzi i wziąć za nią odpowiedzialność. Należy dokładnie wyrazić, co mają przestać robić, a co robić w zamian. Mówienie „skup się bardziej na kliencie” czy „pracujecie jako międzydziałowy zespół” to za mało. Każdy chce dokładnie wiedzieć, czego się od niego oczekuje. Rozmawiajmy więc o zmianach, wytłumaczmy dokąd zmierzamy – dzięki temu pracownicy będą wiedzieć, w co będą inwestować swoją energię. Dokładnie przedstawmy im, jak będzie wyglądać przyszłość firmy. Z pewnością najlepszym rozwiązaniem byłoby stworzenie planu, który krok po kroku pokazywałby, co należy zrobić. Dajmy też możliwość wzięcia udziału w realizacji tego planu każdej z osób, by wszyscy mieli swój wkład w tę zmianę.

Utworzenie kanonu reguł, który pozwoli na bezpośrednie relacje między pracownikami a szefem, będzie służył lepszej komunikacji w firmie. Należy pamiętać o tym, że nie powinno się unikać tematu kryzysu, tylko walczyć z nim wspólnie. Pracodawca zamiast wysyłać wyłącznie pozytywne wiadomości, musi być szczerym wobec pracowników. By zmienić organizację i osiągnąć jeden cel ludzie muszą działać wspólnie. Nie stanie się tak bez wzajemnego zaufania, które stało się w ostatnich czasach szczególnie cenną walutą.

Źródło: http://komunikat.rrcc.pl/2013/04/jak-przeprowadzic-pracownikow-przez-kryzys-dzieki-dobrej-komunikacji

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s